31.05.2018

Brykiet

W naszej firmie powstaje pewna ilość trocin z drewna liściastego. Od kilku lat trociny te przerabiamy na brykiety opałowe. W zależności od bieżącego przerobu drewna możemy wyprodukować 60-80 ton brykietu na miesiąc. Brykiet sprzedajemy głównie klientom prywatnym, którzy potrzebują do kilku ton opału. Nasi klienci pochodzą głównie z naszego regionu (Podlasie: Hajnówka, Bielsk Podlaski, Białystok)

Produkujemy brykiet z drewna liściastego - z trocin dębowych, jesionowych i brzozowych. Trociny są wymieszane. Nie ma więc np. "brykietu dębowego".

Brykiet ma postać walca o średnicy 53mm i długości od kilku do kilkunastu centymetrów. Brykiet nie zawiera żadnych substancji wiążących - powstaje w wyniku sprasowania trocin pod wysokim ciśnieniem.

Brykiet ma bardzo dobre właściwości grzewcze ze względu na to, że jest robiony z suchych trocin i ma większą gęstość niż drewno. Podczas spalania brykietu powstają małe ilości popiołu. Popiół ten nie zawiera szkodliwych substancji i może być wykorzystany jako nawóz.

Transport i opakowanie

Transport odbywa się na koszt klienta.

Brykiet jest pakowany w worki z grubej folii. Worki są zaszywane.

Poza pakowaniem w worki foliowe, brykiet może być dodatkowo pakowany w opakowanie transportowe za dodatkową opłatą. Są to najczęściej worki typu big-bag, w które pakujemy ok. 500 kg brykietu. Istnieje też możliwość przygotowania specjalnych palet z dodatkową konstrukcją drewnianą przytrzymującą worki z brykietem.

Jeden ze sposobów pakowania big-bagów na samochód przedstawiamy na zdjęciach. Na zdjęciach widać big-bagi 500kg ułożone w dwóch warstwach. Można też użyć wyższych big-bagów i ustawić tylko jedną warstwę.

Własności brykietu

Wartość opałowa - ok. 3960 kcal/kg (16574 kJ/kg)
Materiał - trociny z drewna liściastego - bez dodatku substancji wiążących
Wilgotność - ok. 8-10%
Ilość popiołu - ok. 0,6% masy brykietu
Objętość 1 tony - ok. 2,5m3
Pakowanie - worki foliowe 25kg

Analizę spalania wykonały Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar Spółka z o.o.

Przechowywanie

Należy zwrócić uwagę na sposób przechowywania i transportu brykietu. Przede wszystkim do przechowywania brykietu potrzebne jest suche pomieszczenie. Worki, w które pakujemy brykiet są wykonane z grubej folii. Niestety przy nieuważnym przeładunku, np. rzucaniu worków, folia może ulec przetarciu przez ostre krawędzie brykietu. Worki tracą przez to szczelność.

Do produkcji brykietu nie używamy kleju. Brykiet poddany działaniu wilgotnego powietrza z czasem traci twardość i zaczyna rozpadać się na mniejsze kawałki. W odpowiedzi na Państwa uwagi informujemy, że brykiet może mieć inną barwę niż ta, którą widać na zdjęciach. Nie ma to żadnego wpływu na jego własności.

Analiza laboratoryjna brykietu

W pliku PDF znajdą Państwo dane z wynikami analizy brykietu wykonanej przez
Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar.

ikona pdf  Analiza brykietu drzewnego (plik PDF, 128 KB)


brykiet w worku foliowym załadunek brykietu na samochód big-bagi z brykietem na samochodzie załadunek brykietu w workach